Dzień, w Którym Szwajcaria Po Raz Ostatni Zjadła Fondue

Lucerna, 23 grudnia 2033, godzina 20:45.

Mój Boże, mój Boże – szeptała Annelise patrząc mokrymi od łez oczami na zamykające się powoli wrota potężnego bunkra przeciwatomowego. A może raczej tunelu, którym nie raz przejeżdzała z rodziną, gdy jeździli na wycieczki do Meiringen. Promienie zachodzącego słońca przedostające się do środka były ostatnim obrazem ze świata, jaki na długi czas pozostanie po drugiej stronie grubych na półtora metra bram bunkra.

Genewa, 22 grudnia 2033, godzina 18:00.

Jeszcze kilka lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy się zakładać, że skoro w podziemiach ośrodka badawczego CERN w Genewie potrafiono odkryć boską cząstkę, to wyłącznie kwestią czasu było odkrycie cząstki piekielnej. Złego diabli nie wezmą – żartobliwie komentowali  obawy nad dalszymi pracami nad boskimi cząstkami pracujący w ośrodku Polacy. Mieli ku temu racjonalne podstawy, od roku 2012, kiedy odkryto bozon Higgsa upłynęło wiele lat i badania utknęły w martwym punkcie. Wielki Zderzacz Hadronów robił wrażenie, ale mało kto wierzył już, że do czegoś się przyda. Do czasu.

Dziś Andreas – jeden z głównych badaczy nad nazwanym na część bohaterki popularnej szwajcarskiej powieści Bozonem Heidi świętował sukces całego zespołu w pracowniczej kantynie w podziemiach ośrodka.

Biel / Bienne, 23 grudnia 2033, godzina 2:45

Fala uderzeniowa zmiotła z powierzchni ziemi większość francuskojęzycznych kantonów i zatrzymała się na wysokości Biel / Bienne – jednego z miast wyznaczającego niewidoczną dla oka granicę Roestigraben – oddzielającą mentalnie Szwajcarów z francusko- i niemieckojęzycznych kantonów. Nie była to jednak szybka forma zagłady. Przeciwnie. Gęsta, żółta, maź pochłaniała powoli, krok po kroku, kolejne połacie terenów i z każdym połkniętym elementem rosła w siłę.  Pękające raz po raz bąble tworzące się na jej powierzchni wyzwalały okropny smród, który czuć było w promieniu dwustu kilometrów.

Paradoksalnie ten smród uratował życie większości mieszkanców miast położonych na północy Szwajcarii. Śmród wywołał panikę i spowodował śmierć wielu osób, ale przy okazji zaalarmował władze, które błyskawicznie podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców miast do przeciwatomowych bunkrów.

Genewa, 22 grudnia 2033, godzina 22:30.

Chli stinke muess es – rzucił wesoło Andreas w dialekcie, nawiązując do popularnej w Szwajcarii reklamy sera. Troszkę śmierdzieć musi, racja! – odpowiedział Adam i zaśmiał się głośno. Siedzieli w kantynie pracowniczej CERN zajadając się fondue ze sporego rondelka. Wigilia pracownicza, święta tuż tuż, a to ostatni dzień pracy przed dniami wolnymi. No i celebracja sukcesu!

– Andreas! Mamy problem! – do kantyny wbiegł jeden ze współpracowników Andreasa. Nie zdążył powiedzieć nic więcej.

Dziwną cząstkę elementarną odkryto przed paroma dniami, ale była znacząco różna od bozonu Higgsa. Andreas pamiętał ostrzeżenia profesora Hawkinga odnośnie bozonu Higgsa. Ryzyko przywołania prawdziwej próżni, w przeciwieństwie do zachowującej ślady energii otaczającej nas fałszywej próżni, która sprowadziłaby natychmiastową anihilację ludzkości.

Bozon Heidi uczynił jednak coś o wiele gorszego. Nie przynióśł próżni, która może i zniszczyła by świat, ale tak szybko, że nikt specjalnie długo by nie cierpiał.

On przynióśł błyskawiczną transformację materii. W formę, o ironio, najbardziej grotestkową i wyjętą z niczym czarnych komedii.

Andreas zdążył tylko jeszcze raz wyszeptać pod nosem – chi stinke muess es, gdy został wchłonięty…

…przez zalewającą powolnie całą kantynę żółtą, olbrzymią masę, przypominającego bezkształtnego potwora z bajek, sera fondue.

Lucerna, 23 grudnia 2033, godzina 22:00

Wojskowi przekierowywali pozostałych jeszcze przed zamkniętymi już wrotami tunelu Sonnenberg do ich kwater. Annelise siedziała w kącie ocierając łzy z opuchniętych oczu. Podszedł do niej jeden z wojskowych. Podniosła wzrok i spojrzała mu w oczy. Nie był typowym Szwajcarem, w jego twarzy dostrzegała wyraźne słowiańskie rysy. Podał jej rękę i powiedział:

Chodź ze mną. Jeśli starczy nam odwagi i wytrwałości, by wpatrywać się w mrok, pierwsi dojrzymy w nim przebłysk światła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *